V obchodoch šaty z prírodných materiálov nemali.
V obchodoch šaty z prírodných materiálov nemali.
V obchodoch šaty z prírodných materiálov nemali. Michaela preto začala šiť krásne kúsky z ľanu, modrotlače a bavlny. Už pred 15 rokmi si získali srdce Michaely, ktorá vyrába originálne odevy.
Michaela Konečná sa venuje tvorbe originálnych odevov z ľanu, bavlny a modrotlače už 15 rokov.
Zaujíma sa najmä o tradičné folklórne motívy, ktoré následne aplikuje do odevov. Rada kombinuje rôzne materiály a techniky."Ľan, bavlna a modrotlač sú prírodné materiály, ktoré v lete chladia a v zime hrejú. Telo človeka reaguje na nich veľmi dobre, a zároveň ho aj vyživujú,"
Odjakživa som rada nosila šaty z prírodných materiálov, ktoré neboli dostupné v obchodoch. Začínala som experimentovať s bavlnou a batikou, neskôr ma to začalo ťahať viac k ľanu a modrotlači. Vrátila som sa k svojej záľube zo študentských čias. Vtedy som si tvorila odevy sama pre seba. Ľan, bavlna a modrotlač boli v tom období dostupné materiály, ktoré sa vyrábali na Slovensku, a to napríklad v Ružomberku alebo v Kežmarku. Umelé materiály nie sú veľmi vhodné pre ľudské telo.
Materiál na svoju tvorbu hľadám buď cez internet, alebo na trhoch od iných predajcov. Ľan si objednávam z Čiech, kde výroba ľanu nezanikla. Ručne robenú modrotlač objednávam od pána Rabadu z Párnice.
Modrotlač si ma získala svojou jedinečnosťou. Tým, že mi pripomína slovenské korene. Je to zároveň veľmi nadčasový materiál. Viem z neho vytvoriť šaty, ktoré sú slávnostné, ale aj šaty, ktoré môžete nosiť každý deň. Nechám sa ním len unášať a materiál mi sám povie, čo mám z neho vytvoriť. To je moje vnímanie modrotlače. Ručne robenú modrotlač mám rada aj preto, lebo sú v nej nedokonalosti, a to vytvára prirodzenú dokonalosť.
Za svoj najväčší úspech považujem bielo-modrú kolekciu, ktorá mala najviac priaznivcov. Práve tá ma priviedla k výrobe modrotlačovej kolekcie.
Inšpiráciu mi dáva najčastejšie samotná látka, ktorú keď uvidím, hneď viem, čo z nej vytvorím. Následne hľadám vhodné jemné doplnky - krajky, čipky, madeiru alebo folklórne motívy, ktoré výsledný kúsok scelia.
Folklórne motívy nimi dotváram svoje kolekcie, ktoré je možné nosiť na každodenné príležitosti. Netvorím kroje, len sa nimi nechávam inšpirovať. Rozoznať na prvý pohľad to, či ide o pôvodné slovenské motívy, nie je jednoduché. Mnoho vzorov máme ako slovanské krajiny podobné.
V súčasnej dobe je pre mňa tvorba nových kolekcií náročnejšia. Zrušili sa remeselné jarmoky, folklórne festivaly a slávnosti, na ktorých som svoju tvorbu prezentovala a predávala. Tieto podujatia mi zároveň dávali inšpiráciu a spätnú väzbu od ľudí, ktorí si moje produkty kupovali. Dúfam, že sa táto situácia čoskoro zmení a prinesie mi nový vietor či nové inšpirácie.
ZDROJ : Dobré noviny, rozhovor viedla Dominika Pacigová
